Az Első Magyar Látványtár Kiállítóháza a balatonfelvidéki Tapolca-Diszelen 1997 nyarától látogatható. Az elromosodott Stankovics-malom, Mújdricza Péter építész tervei alapján, 7 évnyi építkezés után született újjá, és azóta minden évben új kiállítással várja látogatóit. Mostani, Nőábrázolások és ábrázoló nők című tárlatuk az alkotóművészet egyik legfontosabb kérdését vizsgálja: a nők szerepét a vizuális kultúra történetében, akik egyrészt létrehozói, másrészt (örök) témájául is szolgálnak a különféle műalkotásoknak és használati tárgyaknak.

A nők által létrehozott alkotások minden bizonnyal egyidősek a művészet történetével, azonban az elmúlt évszázadok során hosszú folyamat vezetett odáig, hogy a sokáig férfiak által dominált területen a vitathatatlan minőség révén elismerést és megbecsülést nyerjenek.

Már a reneszánsz évszázadai során is működtek jelentős női festők, ez azonban ritkaságszámba ment. Hazánkban a nők ugyan már 1871-től folytathattak művészeti tanulmányokat, de csupán műkedvelőként számoltak velük. A koedukált képzés csak az 1920 és 1932 között lezajlott, Lyka Károly nevével fémjelzett reform alatt indult meg, de nőként elismert és sikeres művésszé válni ezután is rendkívül nehéz volt.

Mindezzel párhuzamosan az egyetemes művészet, a tárgykultúra és a reklám egyik legfontosabb témája mindig a nő, a nőiség által megtestesített ideák, a női szerepek, valamint a jelentős vallási és történelmi női karakterek. Gondoljunk akár a huszonnégyezer évesre becsült willendorfi vénuszra vagy M. S. mester Vizitációjára, s e művek megszületésétől a napjainkig tartó hosszú időre, amelyben remekművek tömege jött létre világszerte szép és csúnya, valóságos és képzelt modellekről, akikről hogyan és ki tudja eldönteni, hogy tárgyai-e vagy alanyai a megszületett műnek. Ez is egy elgondolkodtató kérdés a sok közül, amelyet a kiállítás az „örök”-séggel kapcsolatban feltesz nekünk.  Vörösváry Ákos és Várkonyi Ádám kurátorok bíznak benne, hogy a tárlat izgalmas, tág körből válogatott anyagával új kérdések és válaszok forrásául is szolgál.

A Látványtár Kiállítóháza az utóbbi években a kiállításokon kívül, egyre több rendezvényre is várja az érdeklődőket, például jazzkoncertekre, előadóestekre, könyvbemutatókra, nyilvános beszélgetésekre. Ez idén nyáron sem lesz ez másképp, júliusban és augusztusban az alábbi programok közül válogathatunk:

Július 19.: 19.00 – Galkó Balázs-előadóest: Versben bujdosó / Bujdosás versben…
Július 26.: 20.00 – Dresch Mihály & Grencsó István duó: TÁJ KÉPEK – RÖGTÖNZÉSEK
Augusztus 10.: 19.00 – HANEM zenekar koncertje
Augusztus 15.: 20.00 óra – „Égi testvérünk, a Hold” – Csaba György Gábor csillagász előadása

Első Magyar Látványtár, Tapolca–Diszel
Nőábrázolások és ábrázoló nők: 2024. október 1-jéig