Nyári kiállításán a Hagyományok Háza saját növendékeinek vizsgamunkáival várja az érdeklődőket időszaki kiállítótermébe. A Játéktól a mesterségig című tárlaton összesen 47 frissen végzett kézműves alkotó – népi kézműves takács, nemezkészítő, kosárfonó, szőnyegszövő, gyékény-, szalma- és csuhétárgykészítő – munkáin keresztül ismerhetik meg a látogatók a népi kézműves mesterségeket.

„Ha a céhlegény mesterré kívánt válni, remekelnie kellett. A legény bejelentette szándékát, a mesterek gyűlése pedig kijelölte a feladatot. Amikor a remek elkészült, a céh mesterei közösen szemlélték és bírálták meg. Ha elfogadták, következhetett a mesteravatás, a legény mesterré vált és műhelyt nyithatott” – írja a kiállítás múltat idéző felvezetője. Mestert ugyan most nem avatnak, 1872 óta céhek sincsenek már, az azonban vitathatatlan, hogy ezen a tárlaton igazi mesterműveket tekinthetnek meg az érdeklődők.

A Hagyományok Háza kétéves, szakmát adó kézműves képzéseire mindig nagy szeretettel várja a jelentkezőket. A képzés célja kettős: egyrészt szeretnének résztvevőiknek egy fenntartható, a környezettel harmóniában lévő, a 21. század számára hasznos és használható tudást átadni, másrészt szeretnék megőrzi és továbbéltetni a hagyományos kézműves szakmákat és mesterségeket. Képzéseikre kortól függetlenül valóban bárki jelentkezhet: azok is, akik életük bármely szakaszában egy új szakmát kívánnak tanulni, és azok is, akik mélyebben el szeretnék sajátítani a hagyományos mesterségek valamelyikét, vagy csak egy új hobbit keresnek nyugdíjas éveikre.

Fotó: Hagyományok Háza

A mostani tárlat sokszínű anyaga tükrözi a Hagyományok Háza változatos képzéspalettáját, a népi kézműves takács, nemezkészítő, kosárfonó, szőnyegszövő és a gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő tanfolyamok eredményeit, de betekintést enged a technikai fogások elsajátításának hosszú folyamatába, valamint a gyűjtőutak izgalmaiba is.

A népi kézműves munkákra sokan úgy tekintenek, mint a múlt egy darabjára, ezért a kiállítás szépen berendezett enteriőrjei most megmutatják azt is, hogy mennyire változatosan lehet hasznosítani ezeket a kizárólag természetes anyagokból készült tárgyakat egy 21. századi, modern lakásban.

A tárlat persze a most szakmai vizsgát tett 47, immár kézműves alkotóról is szól. Bemutatásukkal szeretnék felkelteni a nagyközönség érdeklődését termékeik és tudásuk iránt. Egy olyan szaktudás iránt, amely évszázadokon át kifejezte az ember szépérzékét, kreativitását, művészi alkotóképességét, és amely egész társadalmunkat gazdagítja.

Játéktól a mesterségig – Kiállítás a népi kézműves hallgatók alkotásaiból 
Hagyományok Háza, Budapest
2024. szeptember 25-ig
Tárlatvezetések időpontjai:
Szeptember 7., szombat 10:30
Szeptember 14. szombat 15:00
Szeptember 21., szombat 10:30