
zománcozott acéllemez, 6 darab, egyenként 120×60 cm (részlet)
A Várkert Bazár Déli palotájának utcaszintjén található YBL6 Művészeti Tér május 11-ig ismét egy izgalmas kiállítás otthona lett. Az MNB Arts and Culture és a Várkapitányság együttműködésében született, Szférák között című tárlat a Magyar Nemzeti Bank 1400 darabos kortárs gyűjteményéből mutat be egy szép válogatást. A négy éve életre hívott és folyamatosan bővülő kollekcióból most − a Magyar Tudomány Évéhez is kapcsolódva − a tudományos szemléletű alkotók munkáit ismerhetik meg az érdeklődők, olyan művészekét, mint Bak Imre, Frey Krisztián, Hantai Simon, Kóródi Zsuzsanna, Lantos Ferenc, Reigl Judit vagy Szentpétery Ádám.
„Nemcsak a tudomány különféle ágai tartoznak össze, hanem a tudomány és a művészet sem lehet el egymás nélkül. A tudós annál különb, minél több van benne a művészből és viszont. Intuíció, fantázia nélkül a tudós legfeljebb téglahordója lehet tudományának. A művész pedig szoros belső rend, szerkesztő logika nélkül megreked a művészet peremén” − idézte e Kodály Zoltántól vett sorokat a kiállítás január végi megnyitóján Erdei Anna, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese.
Kodály hiteles forrás, hiszen művész és tudós volt egy személyben. Ahogy a megnyitón is elhangzott: „Tapasztalata volt arról, hogy a világ titkainak tudományos megismerése nem csak az értelem dolga – és hogy a művészet sem csupán az érzelmek és impulzusok világa.”
Az YBL6 Művészeti Térben látható kiállítás különleges és szép alkalom arra, hogy a fenti gondolatokat is alapul véve ismét felfedezzük a művészet és a tudomány rokonságát. A tárlat nem valamennyi tudományágra fókuszál, hanem azokat a konkrét tudományterületeket helyezi a középpontba, amelyek a Magyar Nemzeti Bank által életre hívott kortárs gyűjteményben jellemzőek. Fontos kiemelni azt is, hogy a kiállítás kurátora, Dr. Mészáros Flóra tudatosan egyenlő teret biztosított a különböző generációknak, így a kiállítótérben arányosan vannak jelen a magyar származású, nemzetközi sikerű posztmodern generáció tagjai, a hazai neoavantgárd művészei, a jelenlegi középgeneráció képviselői, csakúgy mint a fiatal tehetségek.
A tárlat teremről teremre egyre szélesebb látószögből mutatja be a tudomány és művészet házasságából született műveket, amelyek megértéséhez nagy segítségünkre van a kurátor által felmondott, (egy QR-kód leolvasása után) mindenki számára elérhető magyar és angol nyelvű audio guide.

A kiállítás először a mérnöki tudományokból vezet át a computer science világába, így az algoritmikus felfogás, a számítógépes kultúra kerül fókuszba Bak Imre, Horváth Lóczi Judit és Kóródi Zsuzsanna munkáival, de a tárlat ezen a ponton Vera Molnar személye előtt is tiszteleg.
A nyelv, mint tudomány a képírás és az ékírás művészeti területre való átiratán át jelenik meg Csáji Attila, Frey Krisztián, Major Kamill és Reigl Judit munkásságán keresztül.
A természetalapú világfelfogások és az ebből eredeztethető művészeti megközelítések az organikus, evolucionista elméleteket kutató művészek, többek közt Hantai Simon, Lantos Ferenc és Melkovics Tamás alkotásaival kerülnek kibontásra.
A fizika egyes ágai, így az űrfizika és a fényfizika a Magyarországon élő Anthony Vasquez, valamint Bullás József és Kóródi Zsuzsanna alkotásai, illetve Reigl Judit ikonikus, A súlytalanság élménye című festménye mentén mutatkoznak be.
A természet- és örökségvédelem, a klimatológia és a tudományos, kulturális emlékek megőrzését veti fel kérdésként a kiállítás zárásául szolgáló üvegházszerű tér, amely két fiatal művész, Balázs Nikolett és Pintér Dia munkáit mutatja be.
Mindemellett a tárlat külön is kiemel egy-egy alkotót (különleges installálás keretében) − Fajó Jánost, Lantos Ferencet, Mengyán Andrást és Szentpétery Ádámot − akik egyrészt számos tudományterületet hívtak/hívnak életre alkotótevékenységükben, másrészt munkáikat egészében áthatja a tudományosság.
A Magyar Nemezti Bank gazdag és sokszínű gyűjteményébe szerencsére nem csak ezen a kiállításon lesz alkalmunk bepillantani, hiszen a kollekciót gondozó MNB Arts and Culture divízió feltett szándéka, hogy a műtárgyak mind a nagyközönség, mind a szakma számára elérhetővé váljanak. A gyűjteményből rendezett más-más szempontú válogatásokat láthatott már a közönség a mostani budapesti (sőt számos külföldi!) bemutató előtt Veszprémben és Győrben is, illetve jelenleg is látható egy tárlatuk Miskolcon. A jövőbeni budapesti kiállítások helyszíne egészen biztosan az YBL6 Művészeti Tér lesz, hiszen az MNB Arts and Culture partneri együttműködésre lépett a Várkapitánysággal további három kiállítás megvalósítására, amelyek kurátorait jelenleg pályázati úton keresik.
Szférák között
Művészet és tudomány – Válogatás a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből
YBL6 Művészeti Tér, Budapest
2025. május 11-ig