A Q Contemporary kiállítóterében a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből nyílt válogatás, mely az egy hónapos nyitvatartása alatt ingyenesen látogatható.

A Magyar Nemzeti Bank kortárs képzőművészeti gyűjteménye a hazai művészeti térben a legfiatalabb gyűjtemények egyike. 2020-ban jött létre a Bank társadalmi felelősségvállalási stratégiájának keretében, amely akkor, a pandémia idején jelentős segítség volt a magyar képzőművészeti színtér több szereplője számára. A mindössze négy év alatt kiválasztott 1400 műalkotás szinte egyedülállóként mutatja be a kortárs magyar képzőművészet mérvadó tendenciáit. A gyűjteményezés célja a kortárs magyar művészetnek új típusú fórumot biztosítani, és egyben példaként szolgálni a nemzetközi színtéren is remekül működő vállalati gyűjtemények létjogosultságának itthoni terepen.  Az MNB, így csatlakozva a nemzetközi hagyományhoz, az európai jegybankok művészeti gyűjteményének gyakorlatát követi. Ezek a gyűjtemények azonban általában a bankok székházában kapnak helyet, nem igazán látogathatók (itthon szinte csak a Kulturális Örökség Napjain). A Nemzeti Bank ezért hozzáférhetővé igyekszik tenni gyűjteményét a nagyközönség számára, a szakma részére pedig kutathatóvá és feldolgozhatóvá. Ezt a célt szolgálva a teljes anyag digitalizált formában megtekinthető az mnbarts.hu oldalon az alkotókkal készült interjúkkal együtt, továbbá műtárgykölcsönzésekkel is segítik a megismerés folyamatát a múzeumok számára, illetve honi és külföldi kiállítások szervezésében is tevékenyen részt vesznek. Jelenleg Brüsszelben az Európai Tanács és az Európai Parlament épületeiben látható egy-egy fiatal képzőművészek munkáiból összeállított válogatás, Magyarország soros elnökségéhez kapcsolódóan. Kínában tizenegy helyszínen mutatták be a Fajó Alapítvánnyal együttműködésben szervezett kiállításukat, szeptemberben Isztambulban és Ankarában, októberben pedig New Yorkban nyílik egy újabb kurátori kiállítás a gyűjteményből.

A Képgyakorlatok kiállítás az eddigi tevékenység koronájának tekinthető, amely a táblakép legújabb formáját veszi górcső alá, a műveket diszkurzív és edukatív környezetbe helyezve.  A bemutatott anyag huszonnégy alkotó munkásságából válogat, a ma 30-40 év közötti generációra koncentrálva. A tárlat kurátora Dr. Fabényi Julia, a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, aki egyben a gyűjtemény építéséért felelős kuratórium tagjaként, a kezdetektől részt vesz a szakmai munkában, figyeli a fiatal művészek indulását, tevékenységét. Meglátása szerint a legújabb generáció munkáin tetten érhető az elődök életművének és eredményeinek ismerete mellett a minket körülvevő vizuális, digitális közeg vibrálása. A digitális képi világ, a képernyők mesterséges komponálása kereszteződik személyes töltettel, szubjektív megfigyelésekkel, a közösségi média mindenhová beférkőző vizualitásával. Ez már egy teljesen univerzális nyelv, a festészet, a forma még kötöttség a médiumhoz, de amit látunk, az már teljesen új képrendszer, definíciója már eltér a korábbi generáció ízlésvilágától, kifejezésmódjától, képi építkezésétől.

A kiállítás a táblakép minőségében és funkciójában kiterjesztett szerepével foglalkozik. Utóbbi alatt a technikákban és tematikákban megfigyelhető változásokat kell érteni, amelyek a táblaképet a hagyományos kánoni keretből kiemelik. A bemutatott művek megmutatják, miként írta át a technikai újdonságok beemelése a művészetbe a festészet és a tradicionális táblakép szerepét.

Az egy hónapon keresztül ingyenesen látogatható kiállítás minél szélesebb réteget kíván megszólítani, így számos kísérőprogramon vehetnek részt az érdeklődők: lesznek szakmai, rekreációs és gyerekprogramok, illetve lesz kifejezetten szenior korosztálynak szóló foglalkozás is. A kortárs művészethez való kapcsolódást segíti a társművészetek bekapcsolása, ezt a célt szolgálja a Juhász Anna vezette irodalmi est, vagy a Mittersisters iparművészeti táskakészítő workshop. Kusovszky Bea festőművész nemcsak alkotásaival vesz részt a kiállításon, hanem beavat a munkamódszerébe és közös alkotásra invitál egy képzőművészeti workshop keretében. Gáspár Klára felnőtt művészetterápiai foglalkozást tart a kiállítás terében. Két vasárnap reggel is az elcsendesülésé és a közös jógázásé lesz, amelynek a kiállított művek energiája kölcsönöz különleges hangulatot. A gyerekprogramok közt szerepel a kiállítás inspirációjára történő élményfestés a 4-7 éves korosztály számára, ahol a színek és a formák megjelenítésével ébresztik fel a kreativitást. A legkisebbeket pedig Ringató koncertekre várják.

A tárlathoz kapcsolódó szakmai brosúra mellett interaktív sétafüzet is készült, amelyet Hemrik László, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa úgy állította össze, hogy az egyedül érkezők is hozzájussanak az elmélyülést és kapcsolódást segítő információkhoz. Topor Tünde és Winkler Nóra tárlatvezetésén is részt vehetnek az érdeklődők, de a kiállításról készült podcastjukat is hallgathatják a művek megtekintése közben.

Q Contemporary, Budapest
2024. szeptember 15-ig