
„Heuréka! (Megtaláltam!)” – kiáltotta Arkhimédész, amikor a legenda szerint fürdés közben felfedezte a felhajtóerőt. Ennek mintájára nevezte el Pólya György matematikus, fizikus heurisztikának azt a tudományos megismerési módot, amelynek során a kutató nem pusztán logikai következtetés, hanem tapasztalatokon nyugvó próbálkozások útján jut eredményre. A számos hasznos felismeréshez vezető módszer tudományos rangra emelése éppen úgy magyar származású tudóshoz köthető, ahogyan a Rubik-kockától a flow-élményig, a televíziótól az mRNS-technológiáig megannyi tudományos eredmény, amelyekről most a Várkert Bazár új szabadtéri kiállítása mesél nekünk.
A tárlat két friss Nobel-díjasunk, Karikó Katalin és Krausz Ferenc sikerének apropóján ad ízelítőt a modern kor magyar származású tudósainak, feltalálóinak munkásságából, és egyúttal olyan korszakalkotó felfedezések előtt tiszteleg, amelyek kiállták az idő próbáját, illetve hozzájárultak jelen világunk alakulásához.
A kiállítás a hol klasszikusnak számító, hol újszerű, illetve napjainkban kifejezetten népszerű találmányokat, tudományos eredményeket és létrehozóikat, valamint a köztük lévő személyes és tudományos kapcsolódásokat négy tematikus blokkba rendezve (tizenhat szabadon álló, kivilágított installációban) mutatja be. Az első a Dimenziók a térben nevű egység, amely többek közt az Eötvös-inga, a Rubik-kocka, valamint a Domokos Gábor és Várkonyi Péter által tervezett Gömböc révén mutat be világhírű magyar találmányokat. A távolság leküzdése nevű blokkban megismerkedhetünk Mihály Dénes 1919-ben alkotott világelső „távolbalátó” készülékével, Puskás Tivadar, Kandó Kálmán és Jendrassik György kiemelkedő munkásságával, de az idén elhunyt Pavlics Ferenc tervezte első holdjáróval is. Az infokorszak kapujában nevű rész több más mellett szól az első villanymotorról, az atombomba kifejlesztéséről, valamint a napenergia-kutatásról is. Itt tudhatunk meg többet továbbá Neumann János első modern számítógépéről is, de feleségét, Dán Klárát is bemutatják, akiről kevesen tudják, hogy a világ egyik első programozója volt. A kiállítást a Fókuszban az ember című blokk zárja, ahol Semmelweis Ignáctól Békésy Györgyön és Selye Jánoson át a legújabb Nobel-díjas géniuszainkig mutatják be, milyen felbecsülhetetlen jelentőségű felfedezések járultak hozzá testi-lelki egészségünkhöz.
Várkert Bazár, Neoreneszánsz kert, Budapest
(Ingyenes kiállítás)
2024. november 30-ig