Éjfekete könyv, rajta fehér THE ATLAS felirat. A Munkácsy-díjas képzőművész, Gerhes Gábor csaknem négyszáz oldalas képes enciklopédiája ez, amellyel most a Kiscelli Múzeum templomterébe megálmodott kiállításon ismerkedhetnek meg Önök is.

A térképeket tömörítő atlaszok, valamint a hozzájuk műfajilag közel álló enciklopédiák és lexikonok az emberi legfőbb tudás hordozói voltak egykoron, amelyek szerzői a világ jelenségeinek felmérésére és rendszerezésére törekedtek. Ezeket a köteteket az univerzummal kapcsolatos átfogó tudásanyag tárolásának kitüntetett, egyezményes helyeiként ismertük. De vajon mit kezdjünk a tudományos megismerés klasszikus eszközeivel egy olyan korszakban, amikor a tények egyre kevésbé hatnak a közgondolkodásra, miközben az érzelmeket megmozgató, személyes hitre épülő érvek egyre inkább teret nyernek?  A választ keresve valószínűleg nem az lesz az első dolgunk, hogy a legközelebbi könyvtárba sietünk. Inkább a számítógépünkhöz vagy a telefonunkhoz nyúlunk, és az interneten elérhető, sokszor egymásnak ellentmondó információkból próbálunk ismereteket szerezni.

Forrás: Kiscelli Múzeum / Fotó: Simon Zsuzsanna

Éppen ezért különös és igazán csodálatra méltó vállalkozás Gerhes Gábor nyomtatott, öt évig készült, képes atlasza, amely még a régi enciklopédiák mintája szerint készült. Ám a külalak csak látszat. Nem, a régi, hagyományos értelemben vett enciklopédia ez, hiszen nem tudósok, hanem egyetlen művész munkája, ahol egy olyan világ képzete sejlik fel előttünk, amely kísértetiesen ismerős, mégsem teljesen a sajátunk. Az ATLAS univerzális megállapítások és lezárt magyarázatok helyett szerzője személyes világképét és az ahhoz kapcsolódó kérdéseit, asszociációit közvetíti az élet általa kiválasztott 12+1 területéről (például zoográfia, kozmológia, növénytan).

A kiadvány Gerhes gyerekkora óta gyarapodó megfigyeléseiből, valamint számtalan apró „kincsből” álló tárgygyűjteményéből kiinduló munkáit rendszerezi és mutatja be – eddigi életműve és egyszersmind élettapasztalatai sajátos leltáraként. A könyvben szereplő világ tehát az ő, hosszabb-rövidebb fejezetekben, képekkel elmesélt egyéni világa, s mint ilyen, természetesen szubjektív. S vajon mi lehet izgalmasabb annál, mint betekinteni egy másik ember gondolataiba, hitvilágába, hogy aztán a látható és láthatatlan vagy éppen kitalált világot egy művész nézőpontjából, illetve az ő képzelőerejébe kapaszkodva is megvizsgálhassuk?

Forrás: Kiscelli Múzeum / Fotó: Simon Zsuzsanna

A Kiscelli Múzeum kiállítása tehát tulajdonképp egy különleges, misztikusan sötét térbe helyezett könyvbemutató, ahol a mindenki által lapozható könyveket a Paradigma Ariadné építészirodával közösen megálmodott és létrehozott „kirakat-könyvesbolt-könyvtár-múzeum” installáció polcairól veheti le a látogató. Aztán az már mindenki saját döntése, hogy az installáció melletti asztalnál mennyi időt tölt el a könyvvel és képeivel.

Az április 17-ig látogatható kiállításhoz havi két alkalommal tárlatvezetések is kapcsolódnak, ahol Gerhes Gábor, a tárlat kurátorai, valamint meghívott szakértők segítenek minél jobban belemerülni az ATLAS világába.

(Amennyiben szeretné megvásárolni a kiadványt, vételi szándékát az alábbi e-mail-címen jelezheti: gerhes.atlas@gmail.com)

Kiscelli Múzeum, Budapest
2022. április 17-ig