Az idén 85. születésnapját ünneplő Yoko Ono nevét, bár Magyarországon is mindenki ismeri, művészként mégis keveset tud róla az átlagember, ami persze köszönhető annak is, hogy utoljára 1993-ban a Ludwig Múzeumban rendeztek hazánkban kiállítást műveiből. Ezt a helyzetet orvosolta most a szentendrei Kmetty János Múzeum, ahol egészen szeptemberig várják az érdeklődőket Yoko Ono gondolkodásra hívó, sok nagyon fontos mai kérdést felvető művészi világának megismerésére.
A tokiói születésű Yoko Ono az ötvenes években választotta New Yorkot lakhelyéül, ahol – az amerikai nagyváros alternatív művészei közé csöppenve – szinte minden művészeti ágban kipróbálta magát, hogy aztán a hatvanas években a performatív konceptuális művészetben találjon rá igazi hangjára. Művészeti akciói a fluxushoz közeli közegben születtek, mások mellett John Cage-dzsel és George Maciunasszal is dolgozott együtt, s persze ki ne emlékezne John Lennonnal közös Békeágy akciójára.
Mostani, szentendrei kiállításán, melyre a 80-as, 90-es években készült munkáit hozták el, a látogató lehetőséget kap, hogy felfigyeljen a művészet agitatív dimenzióira, miközben a bensőséges tér amolyan intim, meditatív részvételre is hív. A tárlat része a múzeum előtt álló, a látogatók kívánságcéduláitól napról napra változó Wish Tree is, amelyre az emberek kis papírokra írhatják fel kéréseiket, álmaikat. A művésznő a világ számos pontján állított már ki ilyen kívánságfákat, melyek céduláit a kiállítások zárása után rendre összegyűjti, hogy egy izlandi szigeten temesse el azokat, mégpedig anélkül, hogy egyet is elolvasna közülük. Eddig több mint 1 millió kívánság került ily módon Izlandra.
Yoko Ono: Yes, You!
Kmetty János Múzeum, Szentendre
2018. szeptember 2-ig